Renate Künast

Member of the German Bundestag, Alliance 90/The Greens

Kuenast

Renate Künast, Member of Parliament and Lawyer, was born in Recklinghausen in NorthRhine-Westphalia in 1955.

She joined the Alternative List of West Berlin in 1979 and has assumed various functions for the party since then. She acted as parliamentary group chairwoman during the red-green coalition in Berlin. When the red-green coalition in Berlin parliament ended, Künast continued to serve as a Member of Parliament in the parliamentary group of Alliance 90/the Greens, first as a chairwoman until 1993 and then as the spokeswoman for legal politics.

From June 2000 to March 2001 Renate Künast was elected chairwoman of the federal executive board of the party Alliance 90/The Greens.

She was Federal Minister of Consumer Protection, Food and Agriculture from January 2001 to October 2005 and chairwoman of the parliamentary group Alliance 90/The Greens from October 2005 to 2013.

From 2014 to 2017 was Renate Künast chairwoman of the Committee on Legal Affairs and Consumer Protection.